Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde beslenme olarak ilk altı ay yalnız anne sütü önerilmektedir. Anne sütüyle beslenme doğumdan hemen sonra başlatılmalı ve altı aylık süre boyunca tek başına devam ettirilmelidir. İlk altı ay anne sütü dışında bunlara su da dahil hiçbir şey bebeğe verilmemelidir. Eğer bebeğin gelişimi ve kilosundaki artış normal değilse bu durumda uzmanlar tarafından ek gıda alımı önerilir. İlk altı aydan sonra bebeklerde beslenmede ek gıdalara geçilebilir burada dikkat edilmesi gereken bebeğin besinlere karşı alerjisi olabilir ya da sindirim sorunları oluşabilir. Bunlara neden olabilecek gıdalar tespit edilmeli ve bebeğin beslenmesinde kullanılmamalıdır.

Ek Gıdaya Geçiş

İlk altı aylık süreçten sonra dişler çıkana kadar bebeğe püre kıvamında ek gıdalar verilmelidir. Elma, muz, şeftali gibi meyvelerin püresi ya da gaz yapmayacağı bilinen havuç, patates gibi sebzelerden sebze çorbası veya sebze püresi hazırlanarak verilebilir. Ayrıca peynir, yoğurt, yumurta, ekmek, pekmez ve tahıllar bebeklerde beslenmede kullanılan ek gıdalardandır. Altı aylık bir bebek için ilk sabah kahvaltısına geçilir, burada sağılmış anne sütünün içine tatlandırmak amacıyla pekmez ya da doyurucu olması amacıyla pirinç tozu, yulaf tozu gibi tahıllar eklenebilir. Sonraki hafta artık öğlen öğünlerine başlanır bu öğünde bebeğe uygun sebzelerden püre yapılabilir. Ara öğün olarak da meyve pürelerinin tercih edilmesi doğru olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek beslenmesinde ek gıdalar hazırlanırken annelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar, kullanılan sebze ve meyvelerin taze olması, iyice yıkanarak dezenfekte edilmesi, ayrıca malzemelerin mevsiminde kullanılmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ