Beslenme Çeşitleri

Beslenme Çeşitleri

Beslenme Çeşitleri

Beslenme dış dünyadan temin edilen ve canlıların, nefes alma, yürüme, konuşma, düşünme gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli besinlerin alınması olayına denir. Dış ortamda hazır veya hazır olmayan birçok besin bulunur bunların bazılarının işlenip insanlara ulaştırılması gerekir.

İnsanların Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Gündelik hayatımızda insanların beslenmeleri her zaman istenildiği gibi olmamaktadır.  Düzenli olarak üç kez yemek yenilmesi tavsiye edilirken bu durum çoğu zaman bozulabilmektedir. Düzenli beslenme çeşitleri bu nedenle önemlidir. İnsanların daha düzenli ve yeterli bir beslenme yapmasına olanak tanır. Alınacak besinlerin besin değerleri ve alınacak olan besinler düzenli halde gelir.  Sadece karbonhidrat veya protein almakta insan vücudunun dengesini bozar. Protein, yağ, mineral, yağ ve karbonhidratın düzenli ve yeterli oranlarda alınması gerekir. Diğer türlü, mesela minerallerin fazla alınması durumunda guatr hastalığı baş gösterebilir.

Beslenmeye Nasıl Karar Verilmeli?

Beslenme çeşitlerini ayrıntılı bir biçimde incelendikten sonra, vücudun alması gereken besin değerleri hesaplanır. Günlük yapılan aktiviteler değerlendirilir. Ne kadar enerji harcandığı ve buna karşı ne kadar enerji alınması gerektiği belirlenir. Ayrıca yaşa bağlı olarak örneğin çocukların alması gereken besin değerleri protein gibi değerlerin fazla olması da hesaba dahil edilerek alınması gereken besin tablosu oluşturulur. Bu değerler takip edilerek zaman içerisinde daha sağlıklı bireyler ortaya çıkar. Beslenme çeşitleri bu yöntemlerle hesaplanarak böylece ortaya çıkartılmış olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ