Çocuk ve Beslenme

Çocuk ve Beslenme

Çocuk ve Beslenme

Elbette ki beslenme bizlerin hayatlarımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Fakat her beslenme türü sağlık çerçevesinde değildir, bunları gayet iyi bilmekteyiz. Ama buna rağmen maalesef beslenmemize oldukça fazla dikkat etmiyor ve yeterince sağlıksız besleniyoruz. Hele ki bu konuda çocuk ve beslenme dendiğinde daha çok dikkat etmeli ve yetişkinlere göre onlar daha sağlıklı beslenilmelidir. Bu yüzden çocuklarımızın beslenmelerine bu konuda daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Çocuklarda beslenme sizlerce nasıl olmalıdır? Bu konuda bazılarımız maalesef yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Ya farkında değiliz, ya da farkında olsak bile çocuk ve beslenme konusunu görmezden gelmekteyiz. Çocuklarımızın yapıları ve vücutları daha hassas olduklarından dolayı bu durumu göz ardı etmek oldukça büyük sağlık problemlerine sebep olabilir. Şimdi olmasa bile çocuklarımızın ileriki yaşantılarında pek çok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizler çocuk ve beslenme konusunda oldukça dikkatli davranmalıyız. Yeme alışkanlıkları elbette ki mutfak ve hatta yemek masasında oluşturulmalıdır. Çocuklarımızın ne sıklıkla yemeye ihtiyaç duyduğunu ve hangi miktarda yemelerinin gerektiğini saptamamız gerekmektedir. Porsiyonlarını onların ihtiyaçlarına göre belirlemeli ve onlara daha sağlıklı olan besinleri tüketme alışkanlıklarını kazandırmalıyız.

Onları çikolata, gazoz, kola ya da daha sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesine alıştırmamalıyız. Kesinlikle bir konuda onlara bu ödülleri vermemeliyiz. Çünkü bu şekilde onlar bu alışkanlıkları kazanacak ve ileride çok büyük sağlık problemleri ile karşı karşıya kalacaklardır.

Sadece Evde Değil

Evin yanı sıra okulda ki beslenme alışkanlıklarına da göz atmalı ve bunları izlemeliyiz. Daha sağlıklı ve daha az besin vererek onları güzel bir yeme alışkanlığına kavuşturabiliriz. Bununla birlikte her hangi bir besini tüketmeleri konusunda ısrarcı ve inatçı olmak onlara daha fazla sorun yaratabilir. Genel olarak istedikleri fakat sağlıklı yiyeceklerle beslemeye dikkat etmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ