Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Konumuz olan dengeli beslenme, pek çok farkı şekilde tanımlanabilir ve işlenebilir. Fakat genel anlamı ile, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerden dengeli olarak tüketerek bir beslenme gerçekleştirmektir. Yani ihtiyacımız olan kadarı ile beslenme ile birlikte her tür besin,mineral ve vitamin alınmalıdır. Bu durumu dengeli beslenme olarak tanımlayabiliriz.

Faydalı Besinler

Bizler belirli olarak, vitamin, mineral ve besine ihtiyaç duyarız. Bunlarla birlikte karbonhidratlar, su ve yağ gibi besin öğeleri de bizlerin ihtiyaçları arasındadır. Bu besinleri yeteri ve dengeli olarak tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir.  Bizler dengeli beslenme gerçekleştirebilmemiz için besin öğelerini seçerken oldukça dikkatli davranmalı ve bu ölçüde hareket etmeliyiz.

Beslenme Piramidi

Zaten doktorlar dengeli beslenme konusunda bir beslenme piramidi oluşturmuş durumdadır. Bu piramidin en üstünde tatlı ve yağlı yiyecekler yer almaktadır. Fakat en küçük kapasiteye sahip yerde bulunmaktadır. Bu yüzden dengeli beslenme konusunda tatlı ve yağlı yiyeceklere verdiğimiz önemi azaltsak bizler için oldukça iyi olacaktır.

Tüketmemiz gereken besinlerin yarısında ise, karbonhidratlar, pirinç, makarna, ekmek ve tahıl grubundan oluşmalıdır. Bunlar bizlere oldukça destek verecek besinler arasında yer alacaktır. Elbette ki dengeli beslenmek için bunların ayarını ve miktarını iyi saptamak gerekecektir.

Bunların yanı sıra vitamin açısından oldukça zengin bir yere sahip olan meyve ve sebzeler tüketilmesi mümkün olanlar arasında yer almaktadır. Hayatımızın büyük bir alanında ise meyve ve sebzelere yer vererek güzel bir hayat sürebiliriz. Meyve ve sebzeleri ise, süt ürünleri, et ve balık ürünleri takip etmektedir. Sizlerde dengeli beslenme konusunda bu ürünlerden yeteri miktar tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ